E R K B A

Yükleniyor

Hizmetlerimiz

PROTOTİP ÜRETİM

ERKBA, tasarımları tamamlanmış ürünleri tam anlamıyla hayata geçirmeden önce 3D Baskı, Silikon Kalıplama, Alüminyum Kalıplama ve CNC Router İşleme teknikleri ile hızlı, az adetli ve ekonomik olarak modellerinizi elde etmenizi ve tasarım doğrulamanızı sağlar.

3D Baskı

3D prototip, bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu CAD çizimlerinden direk olarak elle tutulur fiziksel modeller elde etmemizi sağlayan imalat teknolojisidir. Üretilen parçaların tasarım doğrulama faaliyetlerinde etkili olan bir üretim tekniğidir.

Silikon Kalıplama

Parçalarınızın düşük adetlerde eşdeğer fiziksel ve kimyasal özelliklerle prototiplerinin üretilmesini sağlayan kalıplama yöntemidir. Bu yöntem ile en ayrıntılı yüzeyler ve ters açılı parçalar kalıplanabilmekte, hızlı ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır. Silikon kalıplama yönteminde kullanılan Poliüretan malzeme çeşitleri ile birçok gerçek malzemeyi simüle ederek opak, %100 şeffaf ve kauçuk malzemeler üretilebilir.

Silikon Kalıplama Avantajları

 • Pratik ve düşük maliyetli bir hızlı imalat yöntemidir.
 • Az adetli ve tekrarı olmayan üretimlerde ilk yatırım maliyetlerini minimize eder.
 • Pazara erken çıkma konusunda ciddi avantajlar sunar.


Alüminyum Kalıplama

Klasik kalıplama işlemlerine benzer bir işlemdir. Kalıp, az adetli üretim yapılacağı durumlarda daha kolay işlenebilir malzeme ile yapılır. Bu yöntemin bir seçenek olarak karşımızda olmasının nedeni üretim sürelerinde ve maliyetlerinde ciddi oranda tasarruf sağlamasıdır.

Alüminyum Kalıplama Avantajları

 • Kalıp maliyetlerinde %60 civarında tasarruf sağlar.
 • İstenen polimer malzemede baskı yapılabilir.
 • Parlak, mat, kumlu yüzeyler elde edilebilir.


CNC Router İşleme

CNC Router Avantajları

Bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu CAD çizimlerinden CAM kodları hazırlanarak direk olarak elle tutulur talaşlı imalat parçası üretmenizi sağlar. Üretilen parçalar tasarım doğrulama faaliyetlerinde, az adetli üretimlerde ve hassasiyet gereken denemelerde kullanılabilir.

 • Ürünün gerçekte olması gereken malzemeden üretim yapılabilir.
 • Diğer tüm prototipleme yöntemlerine göre en yüksek ölçü hassasiyeti ve yüzey kalitesini sağlamaktadır.

SERİ ÜRETİM

ERKBA, tasarım doğrulamaları yapılmış metal ve polimer parçaların seri üretimlerini yapabilecek; CNC Dik İşleme, CNC Torna, Hidrolik Pres, Plastik Enjeksiyon, Universal Freze, Universal Torna, Gazaltı Kaynak ve Kumlamadan oluşan makine parkuruna sahiptir.

YÜZEY TEMİZLEME

ERKBA, akademide geliştirdiği ısıl işlem, kaplama ve yüzey temizleme sistemleri ile metal kalıpların imalatında kalıp üzerindeki takım izlerinin kaldırılması, yüzeyin tesviye edilmesi, pürüzsüz hale (ya da istenilen pürüzlüğe) getirilmesi, temizlenmesi ve parlatma işlemlerini alışılagelmemiş bir imalat yöntemi ile yapmak üzere özel bir teknik geliştirmiştir.

Bu geliştirdiğimiz teknolojideki temel hedeflerden biri kalıbın tüm yüzeyinde, özellikle kanallar, oyuklar, keskin yarıçaplı radyüsler ve eğriliklerin bulunduğu bölgelerde istenilen değerlerdeki yüzey pürüzlülüğüne getirmektir.

Kaplama ve Yüzey Temizlemenin Avantajları

 • Düz yüzeylerde elde edilecek pürüzlülük: Ra 2.5 - 3 mikrometre
 • Kalıp üzerinde talaş izlerinin kaldırılması için geçen zamanda azalma: %75 - %80
 • Ayna parlaklığındaki yüzey üzerinden kir, yağ, pasın yüzeyden kaldırılması sonrası yüzey pürüzlüğünde değişim; %2‘nin altında.